Nyáron Fokozott Figyelmet Érdemelnek A Húsételek

A nyári forróságban mindennapi rutinunk kiemelt figyelmet érdemel. Fokozottan igaz ez akkor, ha az élelmiszerek fogyasztásáról és tárolásáról van szó, ellenkező esetben hasmenéssel, hányással, gyomor-és bélrendszeri fertőzésekkel találhatjuk szembe magunkat. Nézzük, mire érdemes figyelni a húsételekkel kapcsolatban nyáron!

Nem csak a tojás lehet a bűnös

Ha ételmérgezésről esik szó, akkor legtöbben azonnal a tojásra, a tejtermékekre és a húsokra gondolunk. Tény azonban, hogy a zöldségek és a gyümölcsök is kockázati tényezőként lehetnek jelen. Nagyon fontos, hogy ezeket alaposan tisztítsuk meg, és hűtőben tároljuk azokat. Ha veszítettek frissességükből, akkor könnyen okozhatnak hasfájást, ráadásul élvezeti értékük sem a megszokott ilyenkor már. Fontos tudni, hogy a fertőzések a legyengült immunrendszerrel rendelkezőkre, a várandósokra és a gyermekekre különösen veszélyesek. A tojás elkészítésekor törekedjünk arra, hogy jól átsüssük azt, és nyáron érdemes kerülni a lágytojást.

Higiénia a konyhában

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a konyhai tevékenység és étkezés előtt a kézmosás elmaradhatatlan. Kezünkön túl a felhasznált alapanyagok higiéniájára is fokozott figyelmet érdemes helyezni. A zöldségeket mossuk meg alaposan, és bár a nyersen fogyasztás a leginkább egészséges, de tény, hogy a főzés segít a baktériumok elpusztításában. Ügyeljünk arra is, hogy csak tiszta vágódeszkát, eszközöket használjunk, és azok ne álljanak órákig a mosogatóban, hanem varázsoljuk azonnal tisztává őket a használatot követően. Tulajdonképpen évszaktól függetlenül nagyon fontos, hogy a lejárt szavatosságú termékeket ne fogyasszuk el.

Nem csak a lisztéria lehet a felelős

A lisztéria baktérium a gyümölcsök, zöldségek fogyasztásakor éppen úgy a szervezetbe juthat, mint a húsokból, a tejtermékekből és a tojásból. A magas lázat, izomfájdalmat és hasmenést okozó baktérium izomfájdalommal is együtt járhat. A sokak által ismert szalmonellafertőzés is kialakulhat a felsorolt alapanyag fogyasztásakor. Ilyenkor hasonló tünetek jelentkeznek, mint a lisztéria esetében, de azok akár a fertőzött étel elfogyasztása után több nappal is megjelenhetnek.

Tej és darált marhahús tehető a leginkább felelőssé az E.coli szervezetbe jutásakor, de akár olyan norovírusok is problémát okozhatnak, melyek a csirkehúsban fordulhatnak elő. Nyaralás, vagy otthoni sütés-főzés alkalmával a tenger gyümölcseivel is célszerű óvatosnak lenni. Nem csak allergiás panaszokat okozhatnak, hanem ha nem sütjük rendesen át őket, akkor fertőzéseket is összeszedhetünk fogyasztásukkal.

Diéta és folyadék a gyógyulás titka

A gyomor-és bélrendszert érintő fertőzések rendszerint néhány nap diéta után javulni fognak. Az óvatos étkezés ilyenkor nem is esik nehezünkre, ugyanis gyakran étvágytalannak érezzük magunkat, és körültekintően kell megválasztani, mit eszünk, ellenkező esetben újabb hányás következhet. Természetesen nem mehetünk el a bőséges folyadékbevitel mellett sem, s ezt nem csak a nyári meleg indokolja, hanem a hányás, hasmenés és a csökkentett táplálkozás is.

Amennyiben magas lázzal jár a betegség, nem múlik el a hányás, vagy három nap alatt sem érzünk javulást, akkor érdemes orvoshoz fordulni. Az idősekre, a gyermekekre és a legyengült immunrendszerrel rendelkezőkre fokozottan célszerű figyelni, hiszen számukra könnyen súlyossá válhat a fertőzés.