A Zene Segíthet A Pánikbetegséggel Küzdőknek

A pánikbetegség fogalma ma már nem ismeretlen senki számára. Akik saját mindennapjaikon tapasztalják annak hátulütőit, azok pontosan tudják, hogy nem csak egyfajta hisztiről van szó a probléma kapcsán. Tény ugyanis, hogy hazánkban még mindig gyakran övezi ez a fajta előítélet a pánikrohamokkal küzdőket. A panaszok semmiképpen sem elbagatellizálandóak, hiszen akár az egész életminőséget képesek jelentősen rontani.

A szapora szívveréssel, izzadással, szédüléssel, szájszárazsággal jelentkező probléma általában hasonló szituációkhoz köthető. Vannak, akik nem szívesen hagyják el otthonukat, mások kifejezetten az olyan helyzetektől rettegnek, amikor tömegben vannak, és nem tudnak bármikor elmenekülni az adott helyről. A pánikbetegség társulhat depresszióval, különféle fóbiákkal, ám a legtöbb esetben igaz az, hogy leszűkíti az érintettek életterét, erősen behatárolja a napi rutint.

Egészséges életmód

A témát jól ismerők azonban egyetértenek abban, hogy igenis van kiút a pánikbetegségből, még akkor is, ha ez érintettként gyakran nem ilyen magától értetődő. Fontos, hogy gondoskodjunk a szervezet mikrotápanyag ellátásáról. A magnézium és a B-vitaminok hiánya is együtt járhat pánikjellegű tünetekkel. Az egészséges életmód alapvető fontosságúnak számít, ezért az étkezésre és a testmozgásra mindenképpen fordítsunk figyelmet. A sportolás egyébként is remek választás a pánikbetegség leküzdésére, ugyanis megtanít kontrollt gyakorolni a test felett, és ahányszor leküzdi a beteg saját magát, átlépi komfortzónáját, annyiszor bizonyosodhat meg róla, hogy a pánik csak a fejében létezik.

Zene és ének

Persze ott a kérdés, hogy konkrét pánikhelyzetben mit tegyünk. Hogyan küzdjük le az egyre inkább elhatalmasodó félelmet és stresszt? A zene gyógyító erejét már számtalanszor bebizonyította, és pánikbetegség esetén is eredményesen alkalmazható. A megfelelő, természetközeli hangokat magában foglaló háttérzene segíthet az ellazulásban, de vannak, akik az éneklésre esküsznek. Rendszeresen rád tör a pánik autóban? Attól félsz, hogy nem térhetsz bármikor vissza a biztonságos helynek vélt otthonodba? Legyenek nálad kedvenc zenéid, melyeket szívesen énekelsz! Ahogyan a zenére figyelsz, énekelsz, tested olyan rezgést vesz fel, mely ellazít, és távol tartja a már kezdődő pánikot.

Találd meg a saját pánikkezelő terápiád!

Fontos, hogy megtaláld, mire reagálsz jól. A zene és az éneklés tuti befutónak számít, de érdemes néhány légzéstechnikai gyakorlatot is elsajátítani. Számolj négyig és vegyél levegőt közben, majd tartsd bent újabb négyig elszámolás erejéig, s ugyanennyi ideig fújd ki. A világhálón nagyon sok segítséget és gyakorlati tanácsot találhatsz már gyógyult pánikbetegektől, de megpróbálkozhatsz homeopátiás szerekkel és recept nélkül kapható egyéb készítményekkel is. Nem a feszültségoldók és az antidepresszánsok bizonyulnak az egyetlen jó döntésnek. Könnyen lehet, hogy időre lesz szükséged, míg megtalálod azokat a módszereket, melyek segíthetnek számodra a pánik leküzdésében. Kísérletezz, fedezz fel új lehetőségeket, módszereket, és előbb utóbb úgy érzed majd, egyre inkább kezedben tartod a dolgokat.