4 Vitamin, Amire Különösen Nagy Szükség Van Tavasszal

A vitaminok és ásványi anyagok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy szervezetünk optimálisan működjön. Gyakran a megbetegedések hátterében is állhat hiánybetegség. Ennek mértéke határozza meg, hogy csak kellemetlen tünetekkel szembesülünk a mindennapokban, vagy például vashiányos vérszegénység jelentkezik. A cél tehát a vitaminhiány megelőzése, amelyre tavasszal különösen nagy szükség van.

Az alapvető C-vitamin

Bár az élelmiszerüzletekben sokféle zöldséget és gyümölcsöt beszerezhetünk, de ezek össze sem hasonlíthatóak a frissen, tavasszal termő fajtákkal. Minél kevesebb idő telik el ugyanis a leszedés és a fogyasztás között, annál több értékes hatóanyaghoz juthatunk. Szent-Györgyi Albert a C-vitaminra esküdött, és saját életútja is jól mutatja, a vitamin tényleg csodákra képes, ugyanis a híres magyar 92 éves koráig mind szellemileg, mind fizikálisan aktív életet élt. A C-vitamin rendszerint megtalálható minden zöldségben és gyümölcsben, de étrend-kiegészítő segítségével is pótolhatjuk a szükséges mennyiséget. Túladagolástól nem kell tartani, hiszen vízoldékony vitamin gyanánt a felesleg egyszerűen kiürül a szervezetből a vizelettel.

B-vitamincsoport az idegek és a bőr védelmében

Fontos tisztában lenni azzal, hogy a B-vitaminokból több fajtát is megkülönböztetünk, és optimálisan akkor fejtik ki ezek a hatásukat, ha egyszerre jelen vannak a szervezetben. A szellemi működés, a szív egészsége és az idegrendszer állapota is múlhat azon, hogy elegendő B-vitamint juttatunk-e be. Tavasszal főként a fényérzékenység kapcsán jutnak fontos szerephez, de a bőr gyulladása, hámlása, viszketése is felhívhatja a figyelmet arra, hogy bizony valami nem jól működik. A B-vitaminokat egyesével vagy akár komplex készítményekkel is sikerülhet pótolni.

D-vitamin természetes forrásból

Ahogyan a tavasz első napsugarait meglátjuk, mindannyian kivágyódunk a szabadba. A test természetes reakciója ez, hiszen már legalább tíz perces napsütésen tartózkodás is ellátja a szervezetet a szükséges D-vitamin mennyiséggel. Erre pedig nagy szükség van a téli fényhiányos hónapokat követően. A D-vitamin szintje egyébként az egészséges csontozat és fogazat fenntartásában is lényeges, hiszen a vér kalcium-és foszforszintjét szabályozza jelenlétével. Felejtsük tehát el az étrend-kiegészítőket tavasszal, és igyekezzünk a D-vitamint a szabadban begyűjteni.

K-vitamint sötétzöld leveles zöldségekből!

A sötétzöld leveles zöldségek egy részével már tavasszal is találkozhatunk. A fejes saláta és a kelkáposzta például rendkívül gazdagok K1-vitaminban. Ez a vitamin a bélbaktériumok által termelt K2-vitaminnal fele-fele arányban fedezik az emberi szervezet szükségletét. Étrend-kiegészítő fogyasztásakor mindenképpen orvos segítségét célszerű kérni, hiszen túladagolásával akár májkárosodást is előidézhetünk. Ha viszont természetes alapanyagokkal, kelbimbóval, salátákkal, spenóttal, brokkolival, zöld teával visszük be, azzal biztosan nem lőhetünk mellé. Hasznos egyébként olíva olajt fogyasztani, ugyanis segíti a K-vitamin felszívódását.