Munka És Egészség - Találd Meg Az Egyensúlyt!
Az egészség jelentette értékre sokszor csak akkor figyelünk fel, amikor veszélybe kerül az. A civilizációs megbetegedések gyakran kapcsolhatóak össze a mindennapi stresszel, mely mögött sokszor éppen a munkahelyi feszültség áll. Vannak, akik saját cégüket szeretnék felvirágoztatni, mások igyekeznek megállni a helyüket egy hierarchikus rendszerben. Probléma leginkább akkor jelentkezik, ha nem találjuk az egyensúlyt a munka és az egészség között, ennek ugyanis testi vagy akár pszichés megbetegedés is lehet a következménye.
Legyengült immunrendszer és megbetegedés
A koránkelés, a túlfeszített élettempó, a határidő miatti folyamatos stressz elsőként az immunrendszer állapotára nyomja rá a bélyegét. A munka útvesztőiben hajlamosak vagyunk az étkezést is elhanyagolni, ez pedig szintén nem kedvez az általános egészségi állapotnak. A stressz hatásainak ellensúlyozására a szervezet fokozott mennyiségben használja fel a B-vitaminokat és a magnéziumot, ennek pedig gyorsan hiánybetegség lehet a vége. A legyengült immunrendszer kedvez a vírusok és a baktériumok támadásainak, így lebetegedés mutathatja leginkább azt, hogy valami nem jól működik a mindennapokban.
Magas vérnyomás és társai
Ugyan a magas vérnyomás genetikai alapon is jelentkezhet, és persze az életmód, a testsúly is befolyásolják kialakulását, de az állandó feszültség sem kedvez megjelenésének. A feszültség feldolgozására sokan a dohányzás és az alkoholfogyasztásban keresik a választ, melyek következménye szintén magas vérnyomás.
Ez utóbbi a szív-és érrendszeri megbetegedéseket vonja maga után, legsúlyosabb esetben pedig infarktust és stroke-ot. A testi és pszichés egyensúly megtalálása tehát testi egészséged érdekében is kiemelt jelentőséggel bír.
Pszichés problémák a teljesítménykényszer talaján
A mindennapi mókuskerékben, ha nem találjuk meg önmagunkat a munkában, vagy a folyamatos teljesítménykényszer tesz tönkre, könnyen kialakulhatnak pszichés problémák. A kiüresedés érzése depresszióval társulhat, de sokan vannak, akik pánikbetegség jeleit mutatják. Sajnos ezeket sokan még mindig valamiféle hisztiként tartják számon, pedig ténylegesen betegségről van szó esetükben, mely akár gyógyszeres kezelést is szükségessé tehet.
Adj időt magadnak! Kifizetődik!
S hogy mi a megoldás? Van-e kiút a pénzhajhászás, a másoknak való megfelelés és a saját magunk felé támasztott beteges maximalizmus útvesztőjéből? Tanulj meg pihenni! Milyen egyszerűnek tűnik, ugye? Pedig a titok tényleg csak ennyi. Adj időt magadnak arra, hogy olyan dolgokkal foglalkozz, amelyek közel állnak hozzád, és új energiákkal töltenek fel. Mindegy, hogy ez a feszültséget is remekül oldó sport, vagy rajzolás, filmnézés, utazás, az én-idő sokszorosan kifizetődik. Végül pedig tegyél azért, hogy olyan munkával töltsd időd, amely nem okoz frusztrációt, és inkább kiteljesedhetsz abban.