A Magnéziumhiány És Okai
A magnézium létfontosságú ásványi anyag. Ha nincs belőle elegendő a szervezetünkben, komoly következményekkel nézhetünk szembe.
A magnézium megtalálható testünk összes sejtjében, szerepet játszik szervezetünk anyagcseréjének minden folyamatában, nélkülözhetetlen több száz enzim működéséhez. A szakemberek szerint táplálkozási szokásaink, és a nem megfelelő minőségű élelmiszerek fogyasztása miatt nagyon sokan a szükségesnél kevesebb magnéziumhoz jutnak. A szervezet kiegyensúlyozott működéséhez ez a mennyiség egy átlagos felnőtt esetében általában napi 250-375 mg között ingadozik.
Magnéziumhiányhoz számos ok vezethet, általában az egészségtelen, mozgásszegény életmód, a rossz étrend, a krónikus stressz, a különböző élvezeti cikkek mértéktelen fogyasztása, egyes életkori sajátosságok és élettani állapotok, bizonyos krónikus, kóros folyamatok. A magnéziumhiánynak többféle tünete lehet. Az elégtelen magnézium bevitel visszavetheti a csontnövekedést, szívritmuszavarokat idézhet elő, növeli a trombózis és a szívizomelhalás kockázatát.
Okozhat ezenkívül még depressziót, fejfájást, szédülést, koncentrációzavarokat, viselkedészavarokat, étvágytalanságot, magas vérnyomást és kalcium-oxalát kőképződést.
A szervezet magnéziumtartalmát jelentősen csökkentheti az egyéb ásványi anyagok vesztésével is együtt járó hányás vagy hasmenés is. Különösen figyelni kell arra, hogy várandósság ideje alatt a hölgyek étrendje megfelelő mennyiségű magnéziumot tartalmazzon, a terhesség ideje alatt fellépő magnéziumhiány ugyanis növeli a spontán vetélés, a koraszülés, a fejlődési rendellenességek kialakulásának kockázatát. Megfelelően összeállított étrenddel kivédhető és orvosolható a magnéziumhiány. A legfontosabb magnéziumforrások a burgonya, a zöldségek, a halfélék, a hüvelyesek és a csonthéjas gyümölcsök, de táplálékkiegészítők, magnéziumkapszulák és tabletták formájában is elláthatjuk szervezetünket a megfelelő mennyiségű magnéziummal.